CENNET NİKSAR’IN ALTINDA MI ÜSTÜNDE Mİ?

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Musa Özdemir ile birlikte Tokat Mevlevihane’sinin son şeyhi Abdülhadi Efendi’nin torunu Nurten Tüzemen’i evinde ziyaret etti.

CENNET NİKSAR’IN ALTINDA MI ÜSTÜNDE Mİ?
Saat: 09:06 Tarih: 17/08/2023 Tarih: 17/08/2023

Yücel Bulut, ziyaretle ilgili olarak, “1925’te kapatılan Tokat Mevlevihane’sinin son Şeyhi olan merhum Şeyh Abdülhadi Efendi’nin emaneti ve muhterem torunu Nurten Tüzemen Hanımefendi’yi 200 yıllık aile yadigârı evinde ziyaret ettik. Tarih boyunca Mevleviliğin önemli merkezlerinden olan Tokat’ta, Mevlevi kültürünün zarafetiyle yetişmiş olan Nurten teyzemize bizi misafir ettiği için teşekkür ediyorum” dedi.


OSMANLI HANIMEFENDİSİ

Abdülhadi Efendi’nin torunu Nurten Tüzemen’in elini öpen Yücel Bulut, “Pandemi döneminde sizleri ziyaret edecektik. Hastalık sebebiyle cesaret edemedik. Sizlere Allah iyilikler, güzellikler versin. Allah uzun ömürler versin. Bizleri çok etkilediniz, tam bir Osmanlı hanımefendisiniz. Sizler için bize bir görev düşerse başımız üzerine” diye konuştu.

HATIRALARA SAYGI

Nurten Tüzemen de ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getirerek, baba tarafının Erbaalı olduğu ikametgâhında bulunan bazı eşyaların Erbaa depreminden sonra çıkarıldığını kaydederek, “Eşim de Niksar’ı çok severdi. Niksar’a giderken Dönekse mevkiinde durur, (Cennet Niksar’ın altında mı, üstünde mi?) diye hayranlığını dile getirirdi” şeklinde konuştu.


MEVLEVİHANE KOMPLEKSİ

İkametgahın yanında bulunan Musluağa Konağı hakkında da bilgi veren Yücel Bulut, “Tokat Mevlevihanesi Şeyhi Mehmed Hadi Efendi’nin Konya Çelebisi’ne yazdığı h.1327 (1909) tarihli mektupta, Mevlevihane’nin h.1048 (1638) tarihinde Sülün Muslu Ağa namındaki Tokatlı bir zat tarafından hamam, hazire ve Muslu Ağa köşkü ile birlikte bir kompleks olarak yaptırıldığı belirtilir” açıklamasında bulundu.

Yorum yaz